Cappuccino

Cappuccino

Számtalan cikket olvashatunk az interneten arról, hogy mit árul el rólad a kedvenc kávéd. Persze, tudjuk ezek inkább csak divat cikkek és az olvasók bevonzására találták ki, de azért sokszor elgondolkodtató, hogy mi alapján vonják le ezeket a következtetéseket. Mindenesetre mi most maradjuk a „szakmaibb” vonalon és nézzük meg mit is tudunk a cappuccino-ról.

Ez az örök klasszikus, a vastag tejhabról és krémes állagáról ismert. Az olaszoktól indult világmeghódító útjára és sokak kedvencévé vált, ami teljesen érhető. Egy cappuccino elfogyasztása sokszor helyettesítheti a desszert utáni vágyunkat, ezért gyakran hívják „desszert kávénak” is.

A cappuccino szó eredetének teóriáinak sora végtelen, ezért nehéz megállapítani melyik is a valódi  ezek közül. Azonban érdekességképpen mégiscsak nézzünk meg egyet. Az első és legismertebb teória, miszerint az ital neve az 1500-as évekből ered, a kapucinus rendi szerzetesek ruhájára emlékeztet és erről kapta a nevét. Bizonyítékok nincsenek, hogy tényleg innen ered az elnevezés, de miért is zárnánk ki ezt a lehetőséget? A ma ismert cappuccino elkészítéséhez azonban szükség volt még egy kis időre, egészen a 20. századig kellett rá várni, amikor 1901-ben Luigi Bezerra Milánóban megalkotta az első presszógépet, mely lehetővé tette a tejhab minőségi és nagyobb mennyiségű elkészítését.

cappuccino és a kávégép
First espresso machine – Bezzera

A tökéletes cappuccino 3 egyenlő részre osztható fel, egy rész krémes espresso, egy rész meleg tej és egy rész krémes tejhab. Ez persze függ a kávézók profiljától, de leginkább az adott régió, ország kultúrájától. A kávézás harmadik hulláma, a specialty kávézás berobbanása okozott némi eltolódást ebben a hármas felosztásban. Az arányok annyiban változtak, hogy a tejhab mennyisége és minősége egy picit más formát öltött, méghozzá kevesebb hab, több selymesség, illetve a habot alkotó buborékok mérete összement, ettől lesz a tej olyan, mint a krém. A cappuuccino-k mérete is változó lehet más-más kávézókban, de az eredeti recept szerint, mely Európában a mai napig elterjedt, a tej és az espresso együttes mérete nagyjából 150-180 ml, ez az USA-ban akár 3-4 dl körüli is lehet. Eredetileg az italt nem díszítették mintákkal, hanem hagytak egy kb 0,5 cm széles kávékarimát a tejhab körül.

Cappuccino olaszosan
Olasz cappuccino

Díszítés nélkül is gyönyörű, azonban a szakma fejlődésének köszönhetően egyre több szebbnél szebb mintával találkozhatunk a cappuccino-n.

specialty cappuccino
Specialty cappuccino