Finomrészecskék espresso készítésnél

Finomrészecskék espresso készítésnél

A tömött réteg kialakulásán túl a finomrészecskéknek van negatív és pozitív hatása is az espresso minőségére. Hogy bepillantást nyerhessünk a finom részecskék hatásaiba egy 90 mikronos szitát használjunk, hogy eltávolítsam a finom részecskéknek a nagy, talán a fő mennyiségét az őrleményből, még az adagolás előtt. Az első nyilvánvaló hatása a finomrészecskék eltávolításának a gyorsabb áramlás, ami jelezte, hogy a finomrészecskék elősegítik az áramlási ellenállást. Miután az őrlőt finomabbra állítottuk, hogy egyensúlyba hozzuk az áramlás mértékét újra, számos kávét elkészítetünk a megszitált őrleménnyel. Összehasonlítva a ‘normál’ shotokat ugyanabból a kávéból készítve, a legtöbb finomrészecske-mentes kávé íze kevésbé lesz testes, és kesernyés.

Mert a finomrészecskék jelenléte pozitívan (erősebb testesség), és negatívan (több kesernyésség) hat az espresso-ra, a legjobb espresso elkészítéséhez meg kell találni az ideális arányát a finomrészecskéknek egy adott őrleményadagra nézve, és megakadályozni a vándorlás mértékét, hogy egy tömött réteget tudjanak képezni. Habár nincs olyan gyakorlati módszer, mellyel mérni lehetne a finomrészecskék képződését és vándorlását, vannak módszerek mindkettő csökkentésére.

Finomrészecskék előállítása elkerülhetetlen az őrlés alatt a kávészemek merevsége által. Egy adott őrlési beállításhoz, négy útja van, hogy csökkentsük a finomrészecskék előállítását: éles őrlőkések használata, világos pörkölésű kávé használata, lassú őrlési sebesség használata, vagy magas nedvességtartalmú kávészemek használata.

A barista a részecskevándorlást közvetetten kétféle módon vizsgálhatja meg: a kioldódási áramlás egységességének és a szín megfigyelése a fenéknélküli portafilter használatánál, illetve a portafilter lyukacsainak vizsgálata, miután a használt zaccot kiütöttük belőle. (a színnek nem szabadna nagy mértékben változnia területről területre, és a filterszűrő lyukacsainak tisztának kell lennie) Ezekre a megfigyelésekre alapozva a barista dönthet arról, hogy a részecskevándorlás mértéke túl magas-e.  

A leghatékonyabban az alacsony nyomású előáztatás (preinfusion) használatával csökkenthetjük a részecskevándorlás mértékét. Ugyancsak korlátozhatjuk a részecskevándorlást a finomabb őrléssel, amitől a kávészemcsék közötti hely csökkenésével a vándorlás útjai összezsugorodnak. Természetesen egyszerűen már az őrlés finomítása lassabb áramlási mértéket fog eredményezni. A finomabb őrlés együtt használva a kisebb adaggal, vagy a szélesebb szűrővel kiegyenlítheti az áramlás mértékét.