Milyen a jó kávé?

Milyen a jó kávé?

Hol vásároljunk jó kávét?

Nem mindig egyszerű dolog jó kávét találni. Hiányos választék esetén néha még a legfanatikusabb kávé fogyasztóknak is kompromisszumot kell kötniük. De ha lehet választani, válaszd a legjobbat. Néhány jó ötlet, amely remélhetőleg segítséget adhat a jó kávé vásárlásához.

A legjobb kávék drágábbak, mint amihez a szupermarketekben lehet hozzájutni. Ennek sok oka van, de miután elolvastuk ennek a könyvnek az első két fejezetét, már tudhatjuk, hogy a jó kávé előállítása sokkal költségesebb, mint a tömegtermelésű kávéé. A jó kávé felé eleve nagyobb elvárás van, ami önmagában megemeli az árat. Mégis a jó kávé viszonylag olcsó. Ha az árat egy csésze kávéban nézzük, akkor saját készítés esetén a világ legdrágább kávéjának ára 3 és 7 USA dollár között mozog. A naponta fogyasztott kávé nem kerül olyan sokba, mint a Hacienda La Esmeralda területéről származó Geisha kávé. Manapság negyed kiló jó kávét már 10 és 14 USA dollár között lehet kapni. Másképp kifejezve valahol 10 és 20 cent között van csészénként egy jó kávé ára. Mindenesetre hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy idővel az árak is emelkednek. Nem sok jel utal arra, hogy a jövőben a legjobb kávék kevésbé lennének drágák, de a kávé továbbra is egy viszonylag olcsó luxuscikk marad.

Ha nem egy nagyvárosban élünk, akkor nem mindig egyszerű dolog jó kávét kapnunk. Kétségtelen, hogy a legjobb kávékat speciális kávé szaküzletekben, kávézókban tudjuk beszerezni, ahol az ott dolgozók maguk is jó kávéismeretekkel rendelkeznek. Ha elkezdünk a termékekről érdeklődni, azonnal ki fog derülni, hogy ők maguk valójában kóstolták-e a kávékat, s hogy tudják-e, hogy hogyan lehet a legjobb kivonatot készíteni belőlük. De legalább a pörkölés dátumát meg kell tudniuk mondani. Habár ez nem jellemző minden kávéárusító helyre. Ne féljünk attól, hogy problémás vevőnek fognak bennünket tartani, aki bátor kérdéseket tesz fel a kávé vásárlása során. Mindenki, aki érdeklődik a kávé iránt, szeret a kávéról csevegni.

Sokan úgy gondolják, hogy akkor vásárolják a legjobbat, ha a kávét egész szemekben veszik, akár a szupermarketben, akár a speciális kávé szaküzletekben. Ha azt vesszük észre, ha a kávét fiókban, ömlesztett állapotban felhalmozva vagy bármely olyan helyen tartják, ahol az oxigénnel való érintkezéstől nincs védve, meg kell kérnünk, hogy hadd szagoljuk meg az illatát, mielőtt megvennénk. Meg van rá az esély, hogy a kávé már túl régi. Ha jó az illata, ha édeskés, mint a friss kenyérnek, akkor megvehetjük. Ha az illata egy régi poros kartonpapírra emlékeztet, akkor kérjünk valami frissebbet, vagy álljunk odébb. Nem számít, hogy eredetileg milyen kiváló volt, a régi kávénak nincs jó illata. Akkor sokkal jobb egy vákuumcsomagolású őrölt kávét vásárolni egy a szupermarketben, mint régi kávébabot venni egy kávé boltban. A régi kávé egy másik jelzője az, ha a csomagolótasak láthatóan olajos vagy zsíros, vagy maguk a kávészemek fényesen csillognak és olajosak. Ekkor nagy az esélye, hogy az olajok oxidálódtak, s keserű ízű a kávé.

A legjobb pörkölők mindig feltüntetik a csomagoláson a csomagolás vagy a pörkölés idejét. Általában a csomagolás ideje megegyezik a pörkölés idejével, mivel a legtöbb pörkölő a pörkölés után azonnal csomagolja a kávét. De ez nem sokat segít abban az esetben, ha a tasak nincs lezárva, s levegő éri. Vagyis lezárt csomagolású kávét keressünk, ha jó kávét akarunk kapni. Ha papír tasakban van a kávé, akkor szagoljuk meg a tasakot. A nagy forgalmú üzletekben valószínűsíthető, hogy a kávé frissen pörkölt és jó a zamata.

Tekintet nélkül a tasak típusától, megfelelő információval el kellene látni a terméket a tartalmáról. Ha a tasakon hosszú lista van feltüntetve a tartalmáról, ha mutatja a kávé fajtáját, a feldolgozási eljárását (mosott kávé, szárított kávé stb.), a származási ültetvény nevét, a termelő nevét, vagy akár az ízvilágának egy rövid ismertetőjét, akkor ezek azt jelzik, hogy jó minőségű kávé van a tasakban. Minél specifikusabbak és egyértelműbbek az információk a származás eredetéről, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a kávét etikusan kezelték.

Ha nem egy kávé bolt vagy egy kávézó közelében lakunk, akkor természetesen vásárolhatunk kávét a szupermarketben is. Az egyik legjobb tipp a friss kávé vásárlásához, hogy mindig nézzük meg a csomagoláson a gyártási időt. Sajnos azonban a gyártási idő vagy a pörkölési idő nincs mindig feltüntetve.  Másik jó tipp a szupermarketekben történő vásárlásnál, hogy ne a legolcsóbb kávét vegyük meg. Ezek általában gyenge minőségűek. Ha lehetséges, olyat válasszunk, amely helyben lett pörkölve, ezek, általában frissebbek. Ha úgy tűnik, hogy a kávé nagyon fanyar, akkor válasszunk sötétebb pörkölésűt, mert általában azok kevésbé savanyúak. Másrészt, ha úgy találjuk, hogy a kávé túl keserű, akkor válasszunk világosabb pörkölésűt. El kell olvasni a tasakon lévő ismertetőt, de még ha az is van rá írva, hogy 100%-ban Arabica kávét tartalmaz, még az sem jelenti azt, hogy a kávébabok kiváló minőségűek. A legolcsóbb kávékkal nagyon rossz tapasztalataink voltak, talán ezért is adják szinte ingyen.

A kávé világa

A Mocha Java, a Breakfast Blend, a Kenya AA, a Brazil Santos, a Christmas Coffee és a Blue Java mindegyike jól ismert nevek a kávé világában. De milyen ízű egy Christmas kávé? És mi is van egy Mocca Java kávékeverékben? És tudtuk azt, hogy Brazíliában Santos kikötővárosában nincs is kávétermesztés?

Szerencsére, a kávékultúra világviszonylatban hihetetlen mértékű fejlődésen ment keresztül az elmúlt 10 évben, s a hagyományos kávé nevek szép lassan megváltoznak. Mivel a 100%-ban kolumbiainak árult kávé, valójában megszámlálhatatlan ismeretlen ültetvényről származó kávék keveréke, egyre inkább felértékelődött egy adott ültetvényekről, vagy kis kávétársaságoktól árusított kávé iránti kereslet. Gyakran a kávé csomagolásán is feltüntetik az ültetvény nevét, ahol termesztették a kávét, például ilyen a Hacienda La Esmeralda ültetvény Panamában.

Az ízek szempontjából ez egy teljesen új világot nyitott meg, ahol többé már nem mondhatjuk azt, hogy a kolumbiai kávé csak csokoládé és mogyoró, vagy az etióp kávé csak savanyú és bergamot ízű lehet. A különböző éghajlati hatások, a kávéfajták, a talaj, a feldolgozási eljárások ültetvényekről ültetvényekre változnak, tehát ugyanazon  országon belül is eltérő ízvilágú kávékkal találkozhatunk.

Azonban vannak bizonyos területi tendenciák. Megpróbálhatunk egy általános útmutatót adni néhány kedvenc kávénk ízvilágának sajátosságairól, de fogadjuk fenntartással, mivel egyes területeken helyenként jelentős eltérések jelentkezhetnek.