A kávéörlő kiválasztása

A kávéörlő kiválasztása

Ajánljuk, hogy a lehető legdrágább kávéőrlőbe fektesd a pénzt, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy olcsóbb espresso gépet tudsz megvenni. Egy közepesen jó kávéörlő sokszori használat során tönkre teheti a kávé ízét a túlmelegedéssel, meggátolja az egyenletes kioldódást a csomósodás, a túl nagy mennyiségű túl finom őrlemény (fines) által, és a kávé őrlemény rossz eloszlatása által a szűrőben. Nincs az az espresso gép, nem számít mennyire lenyűgöző, mely kárpótolni tudná az kávéörlő által okozott gyenge őrlési minőséget. Az egyetlen legfontosabb tulajdonsága az őrlőnek talán az éles kései lehetnek. Ezt nem lehet túlértékelni. Az éles kések kevesebb terhelést jelentenek a motornak, kevesebb hőt, és kevesebb túl finom örleményt (fines) termelnek, és jobb lesz az őrlemény méret szerinti eloszlatása is.

Ha körülményes lehet az új kések beszerzése, keress fel egy helyi boltot, vagy őrlőkészítő műhelyt, ahol meg tudják élezni a tompa késeket. A késeket számtalanszor újra lehet élezni, mielőtt újra váltanád őket.

Egy home barista, aki óránként maximum 2-3 shot espresso-t készít, nem fog észrevenni nagy különbségeket a különböző professzionális kávéőrlők között. Neki megvan az az előnye is, hogy olyan időigényes módszereket használjon, amivel kárpótolhatja a gyenge őrlési minőséget. Így aztán kiváló eredményeket érhet el bármelyik elfogadható minőségű profi őrlővel. 

Viszont annak a baristának, aki egy kávézóban óránként gyors egymásutánban számos espresso-t készít, sokkal óvatosabbnak kell lennie az őrlő megválasztásában. Egy profinak olyan őrlőre van szüksége, ami elősegíti az egyenletes eloszlatást, és nem hevíti túl az őrleményt erős használat alatt sem.

Egy kis felmelegedés elkerülhetetlen a molekuláris kapcsolatok széttörése során keletkező súrlódás miatt. De a túlhevült őrlő felületével való érintkezés miatti túlmelegedés nem kívánatos. Ez tönkre teheti a kávé ízét, és felgyorsítja az aromák elvesztését. Ugyancsak okozhatja az olajok beszivárgását a szilárd részek közé, ami összeragadt csomókat eredményez, és szabálytalan átszűréshez vezet. A csomók ellenállnak a nedvesítésnek, amitől a kávéágy nagy része száraz marad az átszűrés alatt. Egy jól megtervezett őrlőnek nem lehetnek melléküregei, melyek fogva tartják, és összegyűjtik a hőt a magas terhelés alatt. Az éles őrlőkések, az alacsonyabb őrlési sebesség és az őrlőkések nagyobb felülete ugyancsak enyhítik az őrlemény túlmelegedését az őrlés során. Itt az őrlőkések használati felületére utalok, ugyanis néhány őrlőben a kések bizonyos felületét nem lehet kihasználni, mert azok a részek messze helyezkednek el ahhoz, hogy összemorzsolhassák a kávészemeket. Minél nagyobb a funkcionális felület, annál jobb lesz a hő elvezetése az őrlés alatt.

Az ipari espresso őrlők arra vannak tervezve, hogy a lehető legjobb részecske eloszlást biztosítsanak. Ez azt jelenti, hogy a részecske méreteinek legnagyobb gyakorisága két, vagy három sajátságos érték köré csoportosítható. Ilyen eloszlás során a durvább őrlésű rész inkább átáramlást enged meg, míg a finom őrlés az a részecske felületet  növeli, mely szükséges a gyors kioldódáshoz. Ahogy már korábban említettem, az éles kések a részecskék méret szerinti optimális eloszlatásához szükségesek; az életlen kések kevésbé egységes eloszlást hozznak létre.

kaveorlo

A kávé őrlőnek csomómentesen kell kiosztania az őrleményt. Hogy teszteld a gépedet, adagolj néhány espresso-nyi őrleményt egy darab papírra, és keress csomókat. Ha van néhány, akkor tisztítsd meg a késeket, beleértve az adagolónyílás és a kések közötti részt is, és cseréld le a késeket, ha már nagyon megviseltek. A csomósodás létrejöhet az őrlés során a túlzott hőgenerálódás által, vagy az őrlő konstrukciója által, amiben a késektől az adagolónyílásig túl szűk részen préselődik keresztül az őrlemény, de azok miatt a magas felületi olajtartalmú részek miatt is, melyek vagy elöregedtek, vagy sötét pörkölésűek.