Amit tudnod kell a specialty kávé tárolásáról

Amit tudnod kell a specialty kávé tárolásáról

Megtalálod a tökéletes ízvilágot, illatot, minden kritériumnak eleget tesz, megvan a kávé, amit már olyan régóta keresel. Otthon, a munkahelyeden vár a számodra legkedvesebb kávékészítő masina, a kedvenc bögréd, minden a helyén. Az első napokban még minden kifogástalan. Az ízek, az illatok, az állag. Majd ahogyan telnek a napok, valami megváltozik. Mintha elcsúszott volna valahol valami. Többször átgondolod, de minden ugyanaz. Elárulunk valamit, a probléma legtöbbször a kávé tárolásánál merül fel. Különösen igaz ez a specialty kávé esetében.

Sok hibalehetőség van, amikor arról beszélünk, hogy mi változtathatja meg a kávé ízét. Ezekről a dolgokról gyakran olvashatunk. Például a kávé minősége önmagában már döntő lehet, emellett ott van a kávé frissessége, a kávékészítéshez használt víz milyensége, illetve hőmérséklete, a kivonatolás időtartamának hossza. Azonban a jelenlegi témánk középpontjában a kávé szakszerű tárolása áll, erről fogunk írni nektek.

Nézzünk a mélyére!

A képen hüllő, dinoszaurusz, emlősök, torta látható

Automatikusan generált leírás

A kávészemek szerkezetét a pörkölési folyamat után képzeljük el úgy, mint egy szivacsot. A szemek a kis repedések, lyukak által, teljes egészében érintkeznek a levegővel, így nagyon gyorsan és könnyen oxidálódnak. Ez az folyamat kiszellőzéssel jár, aminek következtében találkozhatunk a „dohos” kávé illattal. A babok a pörkölés ideje alatt és után is szén-dioxidot bocsátanak ki. Ez a gázkibocsátás védi meg a szemeket az oxigénnel való közvetlen találkozástól, ezért van az, hogy a minőségi pörkölt kávét egyirányú szeleppel ellátott zacskóba teszik. Így a szén-dioxid nem feszíti szét a kávé csomagolását, kijut belőle viszont védőgázként hosszú időn keresztül tartja frissen a szemeket.

Miután beszereztük kedvencünket, biztosítsunk számára megfelelő tároló edényt. Na, és akkor itt kezdődik a lényeg, ami miatt ebbe a cikkbe belekezdtünk! Mi az, amivel hosszú időn keresztül megőrizhetjük a kávé eredeti minőségét?

Persze, azt nem biztosíthatjuk, hogy ugyanolyan lesz egy specialty kávé íze 1, vagy 2 hét múlva, mint a felbontás utáni első csészénél, de igyekszünk ötleteket adni, amivel egy kicsit meghosszabbíthatjuk az élettartamát. A kereskedelmi forgalomban árusított kávék nagyrésze zacskóban várja a polcon, hogy megvásárolják. Tehát, a felbontásnál máris okosnak kell lennünk. Amennyiben van rajta simítózár kicsit könnyebb dolgunk van. Ilyenkor teljes egészében levághatjuk a zacskó tetejét, hiszen nem szükséges csipesszel vagy egyéb eszközzel ügyeskedni a továbbiakban. Azonban, ha ez nincs így, akkor vágjuk le csak az egyik sarkát, így egyszerűbb lesz például csipeszt ráhelyezni.

Ha szeretnénk saját tárolóban tartani kávénkat a legjobb választás egy olyan üveg, vagy fémdoboz, ami légmentesen záródik. Ezt a dobozt pedig legjobb, ha hűvös, fénytől védett, száraz helyen tartjuk. Itt fontos megjegyezni, hogy a hűvös nem egyenlő a hideggel! Biztosan találkoztatok már „a kávét hűtőben kell tartani” gondolattal. Talán már próbáltátok is. Ne tegyétek hűtőbe a kávét! Itt az egyszerű magyarázat, miért ne: amint a tárolót kiveszitek, a pára lecsapódik a kávén, ami egyértelműen nedves lesz és máris dobhatjuk a kukába.

Szemes kávé – őrölt kávé

A boltok polcain található kávék nagyrésze már eleve őrölve kapható. Ezeket inkább azoknak javasoljuk, akik kedvelik az egyszerűséget, gyorsaságot és javarészt csak a hatás kedvéért fogyasztják ezt a fekete folyékony csodát. Azonban, ha neked valóban fontos az elfogyasztott kávé íze, akkor érdemes ezeket messziről elkerülni. Már nagyon sok forrásból szerezhetünk be szemes kávét, amit mindig felhasználás előtt őrölhetünk le magunknak. Ilyenkor a hosszútávú felhasználás egyik bevált módszere, ha a babokat 100 gr-os adagokra osztjuk és vákuum csomagolásba tesszük. Ez az egyik tankönyvi módja annak, hogy a legtöbbet hozzuk ki az italunkból.

Amennyiben nincs mód arra, hogy saját magadnak őröld a kávét, vagy túl macerásnak hangzik számodra a vákuum csomagolás, akkor sem kell megijedni van egy másik alternatíva. Ez az út talán járhatóbb a hétköznapokban. Vásárold meg kedvenc szemeskávéd, kérd meg a baristákat, hogy őröljék le neked, majd amint hazaértél helyezd az őrleményt egy általad választott tároló edénybe. Ez a tároló legyen légmentesen záródó, lehetőleg fém vagy üveg és ennek a kis edénynek találj egy helyet a konyhádban, ahol a legkevesebb nedvesség, fény vagy meleg érheti.

A képen napszemüveg látható

Automatikusan generált leírás

Remélem, hogy ezzel a rövid kis írással tudtunk segíteni nektek abban, hogy hogyan tartsátok frissen a kávétokat. Teljesen megváltoztathatja a kávézás otthoni élményét, ha a odafigyelünk a körülményekre és a számunkra legmegfelelőbb eszközöket használjuk.